CEO'NUN MESAJI

Tahir AtilaYönetim Kurulu Başkan Vekili / CEO

Değerli Hissedarlarımız ve Paydaşlarımız,

Ülkemiz ve dünya açısından tarihsel önemde gelişmelerin yaşandığı zorlu bir yıl olan 2016’yı geride bıraktık. 2016, gerek dünya gerekse ülkemiz için siyasi ve ekonomik güçlüklerin daha çok hissedildiği bir yıl oldu.

Global açıdan bakıldığında; Orta Doğu’da yükselen gerilim, son dönemde artan jeopolitik riskleri artırırken, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı da AB’nin geleceğine yönelik kaygıları artırdı. ABD başkanlık seçiminden galip çıkan Trump ve yönetiminin uygulamaya çalıştığı ekonomi politikalarının da yeni bir küresel krize neden olup olmayacağı henüz belirsizliğini koruyor. Etkileri önümüzdeki dönemde de yaşanacak olan geçtiğimiz yılın bu önemli gelişmelerinin yanı sıra birçok AB ülkesinde yapılacak seçimlerin sonuçları, Çin ekonomisindeki gelişmeler ve Orta Doğu’daki jeopolitik riskler 2017 yılında küresel ekonomiyi şekillendirecek başlıca konular olarak düşünülebilir.

Olağanüstü bir yılı geride bıraktık

Geçtiğimiz yıl boyunca ülkemizde meydana gelen terör eylemlerinde verdiğimiz maddi manevi kayıplar hepimizi derinden etkiledi. Ülke olarak yakın geçmişimizde yaşanan en büyük terör saldırısı ile tarihi dönüm noktalarından birini atlatarak olağanüstü bir yılı geride bıraktık. Her zaman olduğu gibi ülkemizin geleceğine dair umutlarımızı yeşertmekte olduğumuz bir günün akşamında hain darbe girişimi ile karşı karşıya kaldık. Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’ın teşrifleri ile ülkemizin geleceğine olan güvenimizin nişanesi yatırımlarımızdan biri olan Zermeram’ın temelini attığımız gün meydana gelen bu hain kalkışmayı bir kez daha lanetliyoruz.

İttifak Holding olarak; istiklal ve istikbalimize kast eden hainlere karşı tüm tesislerimizin ışıklarını yakıp özgürlük bacalarını tüttürmeye devam ettik. Maddi manevi tüm imkanlarımızı seferber ederek vatan için ittifak eden milletimizin ve milli iradenin yanında, hainlerin karşısında durduk. Mevzu bahis vatansa gerisi teferruattır sözünde birleşen, vatanı için adeta canından geçen milletimize şükranlarımızı sunuyorum. Halkımızın büyük sağduyusu ve fedakarlığı ile yazdığı kahramanlık hikâyesi, 2016 yılı faaliyet raporumuza da ilham kaynağı oldu. Bu vesile ile iradesini tahakküm altına almak isteyenlerin karşısında bir kale gibi durarak geçit vermeyen, şehitlik mertebesine erişen tüm vatan evlatlarımıza Allah’tan rahmet, gazilerimize de hayırlı bir ömür diliyorum. İttifak Holding olarak milletimize ve iradesini temsil eden hükümetine güvendiğimizi, ülkemizin geleceğinden umutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yılın başından bu yana yurt içi talep kaynaklı büyüme ve kamu yatırımlarının ekonomik büyüme üzerindeki olumlu etkileri sürüyor. Özellikle artan jeopolitik riskler sebebiyle turizm ve ihracat gelirlerinde zayıflama yaşansa da ekonomimiz 2016 yılının ilk iki çeyreğinde büyümesini sürdürdü. 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişiminden sonra yılın 3. çeyreğinde yüzde 1,8 daralan ekonomimiz, bu etkiden de kısa sürede sıyrılarak yılı yüzde 2,9 büyüme ile kapattı. Darbe girişimine rağmen ekonomisini büyütme başarısı gösteren ikinci bir ülkeye dünya üzerinde rastlamanın çok nadir bir durum olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle ülke olarak elde ettiğimiz bu büyümenin, çok büyük bir başarı olduğunu değerlendiriyorum.

Birçok kurumun 2017’de mevcudu koruma üzerine planlar yaptığını ve oldukça temkinli tahminlerde bulunduğunu gözlemliyoruz. Ancak biz, tahminlerin üzerinde çok daha başarılı, hatta şaşırtıcı bir büyüme performansı ortaya koyabileceğimizden ümitliyiz. Ekonomi yönetiminin tüketici harcamalarını teşvik etmeye yönelik aldığı önlemler, vergi indirimi, istihdam ve yatırım teşvikleri, hükümetin tüm olumsuzluklara rağmen kesintiye uğratmadan kararlılıkla sürdürdüğü dev yatırımlar ve potansiyelimizi harekete geçirecek kararlı duruşunun neticesinde; özellikle 2017’nin ikinci yarısında daha da güçlü bir büyüme yaşayacağımızı öngörüyorum.

Geleceğe umutla bakıyoruz

Geçtiğimiz yıl ülke olarak büyük bir badire atlattık, maddi ve manevi kazanımlarımızın, elimizdekilerin kıymetinin idrakine varmış durumdayız. Artık daha iyi biliyoruz ki 15 Temmuz’da başlayan nöbetimize, işimizin hakkını vererek devam etmeliyiz. Memleketimiz için, asli nöbetimizin bu olduğuna inanıyorum. İşimize ve vatanımıza sahip çıkmak. Geçtiğimiz yıl belki de hafızalarımızdan hiç silinmeyecek. Millet olma şuurumuzu perçinleyen, bizi birbirimize kenetleyen vahim olaylar karşısında biz de İttifak olarak memleketimizin hayırlı bir istikamette ilerlemesi için elimizden geleni yaptık, yapıyoruz.

2016 yılında İttifak Holding olarak üretim odaklı sektörlerimizde başlattığımız kapasite artırımlarını büyük oranda tamamladığımızı bildirmek isterim. Grubumuz için kilometre taşı niteliğindeki projelerimizi başarıyla gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönemlere ilişkin plan ve projelerimizde ise negatif eğimli herhangi bir revizyon bulunmuyor. İttifak’ı daha da ileriye taşıma adına geleceğe umutla bakıyoruz.

2016 yılsonu itibarıyla grubumuzun toplam konsolide satış gelirleri bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 4,40 artışla 1 milyar 15 Milyon TL’ye erişti. Brüt karımız 213,5 Milyon TL olurken, ana ortaklık net karımız ise 14.4 Milyon TL olarak gerçekleşti. Grubumuzun toplam aktif büyüklüğü ise bir önceki yıla göre yüzde 16,5 artış göstererek 1.5 milyar TL seviyesine geldi. İhracatımızın yaklaşık 100 Milyon TL olduğu bu dönemde 70 Milyon TL yatırım yaptık. Grubumuzun konsolide EBITDA kârlılığı da 2016 sonu itibarıyla 61.6 Milyon TL oldu. 

Şirketlerimizin elde ettiği başarılar ve aldığı ödüller de bizleri ziyadesi ile memnun ediyor. 2016 yılında grup olarak birçok başarıya imza attık; Capital, Ekonomist, Fortune, Turkishtime, İSO, TİM, ITQI, Monde Selection, Konya Ekonomi Ödülleri gibi birçok saygın kuruluş ve organizasyonun listelerinde yer aldık, ödüller kazandık. Önem verdiğimiz alanlarda ödüllendiriliyor olmaktan memnuniyet duymakla birlikte, bu durum yeni başarılara koşmamızda bize bir nevi yeni sorumluluklar yüklüyor. Grup olarak ülkemizin kalkınmasına, sosyal ve iktisadi alandaki büyümesine olumlu katkılar üretmekten dolayı onurluyuz. Ülkemizin gelişmesine daha büyük oranda eşlik etmeyi Allah’tan niyaz ediyorum.

Selva ile “Gerçek Gıda” sunmaya devam ediyoruz

Tüketicilerimize daha sağlıklı bir yaşam sunma isteği ve enerjisi ile Selva’nın ürün gamını büyütmeye ve “Gerçek Gıda” felsefesini sahiplenmeye 2016 yılında da devam ettik.

Sağlıklı yaşam ürünleri kategorimize minik tüketicilere sunmak için hazırladığımız yeni ruşeymli ve sebzeli makarnamızı ekledik. Ürün gamımıza eklediğimiz ve Selva kalitesi ile müşterilerimize sunduğumuz bir diğer ürünümüz de makarna soslarımız oldu. İç pazara dönük bu ürünlerimizin yanında yurtdışına ihraç ettiğimiz ürünlerde de AR-GE yatırımları yaparak farklılaşmayı sürdürdük. Selva bugün bu yatırımları neticesinde Uzak Doğu için özel olarak ürettiği ‘Mürekkep Balıklı Spagetti’ gibi farklılaşmış ürünlerle bu pazarda rekabet üstünlüğü sağlıyor. Bunlarla birlikte şirketimizin başarıları saygın kuruluşlarca da tescillenmeye devam ediyor. Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü’nden dördüncü kez Üstün Lezzet Ödülü ve Monde Selection’dan da gümüş madalya alma başarısı gösteren şirketimiz, Fortune 500 ve İSO ikinci 500 listelerinde de yer aldı.

AB normlarına göre ülkemizin en modern yumurta çiftliğini kurduk

Yumurta sektöründe yaptığımız 60 Milyon TL’lik yatırımı tamamlıyor olduğumuzu paylaşmak istiyorum. AB normlarına göre ülkemizin en modern ve bir çatı altında en büyük yumurta tavuğu kapasitesine sahip tesisi olacak yumurta çiftliği yatırımımızın birinci etabını bitirdik. Selet’in tesislerini baştan aşağı yenilediğimiz bu yatırımımızda ilk ürünlerimizi alarak piyasaya sunduk. 2017 yılı Haziran ayına kadar ikinci etabı da tamamlayıp tesisin tamamını devreye alarak yıllık 310 Milyon adet yumurta üretim kapasitesine ulaşacağız. Yumurta üretimimiz, aynı zamanda organik tavuk gübresi ve dolayısı ile organik tarım ürünlerine de kapı açıyor. Yani yumurta üretim sürecimiz yan faaliyet alanlarımızı da geliştiriyor.

İmaş Makine yeni fabrikasında

2016 yılında İmaş Makine’nin yeni fabrikasına taşınma sürecini tamamladık. Kapasitesini 2.5 kat artıran şirketimizin 2016 yılı performansı beklentilerimizin üzerinde gerçekleşti. Aldığı değirmen siparişlerinden dolayı üretim hattı tamamen dolan şirketimiz, 2018 yılının siparişlerini şimdiden almaya başladı. 30 Milyon TL’ye mal olan yeni fabrikamızla birlikte yakın sektörlerle iş birlikleri geliştirerek müşterilerimizin her türlü hububat temizleme ve öğütme işinde çözüm ortağı olmayı hedefliyoruz. Uluslararası pazarlarda ortak girişim, satın alma ya da birleşme gibi ölçek ekonomisi oluşturacak seçenekleri değerlendiriyoruz. Bu anlamda, kahve değirmenleri, tahin değirmenleri, pirinç temizleme-öğütme değirmenleri ve tahıl depolama siloları gibi yan sektörleri içeren hizmetlerimizi geliştirmeye çalışıyoruz.

Seha Yapı, İstanbul ve Konya’da dev projelere imza atıyor

İnşaat şirketimiz Seha Yapı, yılın ilk yarısında toplamda yaklaşık 1 Milyar TL yatırım değerine sahip Konya’nın en büyük karma konut projesi olan Zermeram’ın inşaatına ve satışlarına başladı. Yüzde 75’i yeşil ve gri alanlardan oluşan ve 320 bin metrekare alanda yükselecek projemizde toplam 1077 konut yer alıyor. Her ne kadar temelinin atıldığı gün ülkemizde darbe girişimi meydana gelmiş olsa bile projemiz Konya halkından büyük ilgi gördü ve önemli bir satış başarısı yakaladı. Şuan ikinci etabıyla satışına devam ediyoruz.

İstanbul Başakşehir’de aralarında bulunduğumuz ortak girişim tarafından inşa edilen 3. İstanbul projemiz ise Kasım ayında satış ofisini açtı. Lansman öncesinde ilk etabın tamamı satılan projemiz, lansmana ikinci etapla birlikte çıktı. 1.042 Milyon TL hasılat paylaşımı ile inşa edilen 3. İstanbul, yaklaşık 330 bin metrekare büyüklüğü ile “Başakşehir’in en büyük projesi” unvanına sahip. Toplam 1.274 dairenin yer aldığı projemizde 117 adet cadde mağazası ve 102 adet de çarşı dükkânı bulunuyor.

Adese orta vadede ilk 3’te olmayı hedefliyor

2016 yılında Adese olarak 25. yılımızı tamamladık. 1991 yılında başlayan perakende yolculuğumuz çeyrek asrı geride bıraktı. Uluslararası şirketlerin bile ayakta durmakta güçlük çektiği ve hatta bir kısmının çekilmek zorunda kaldığı Türkiye perakende sektöründe kurulduğumuz günden bugüne kesintisiz olarak ve büyüyerek varlığımızı sürdürüyoruz. 2016 yılında 12 yeni mağaza açarak yılı toplamda 153 şube ile kapattık. Şubelerimizi mini-midi-süper-hiper olarak yeniden sınıflandırdık, Ankara Kazan’da lojistik depomuzu faaliyete geçirdik, Online Adese hizmetimize başladık. 2016 yılında Konya merkezde Kipa markasının bulunduğu hipermarketi ve 2017’nin başında M1 AVM içerisindeki Real markasının boşalttığı hipermarket alanını kiralamamız kuşkusuz geçtiğimiz dönemin en önemli operasyonlarından oldu. Bunlarla birlikte AVM kanadında Kulesite’nin kiralanabilir alanını artırdığımız projemizi de tamamladık ve fast food mağazalarımızı terasa bağlayacak yeni bir projeye daha start verdik.

Ülkemizdeki organize gıda perakendeciliğinin payı her geçen gün artmakla birlikte, gelişmiş ülkelere kıyasla bakıldığında bu payın büyüme potansiyelinin yüksek olduğunu görüyoruz. Oldukça dinamik olan bu sektörde konsolidasyonların süreceğini ve Adese olarak da bu süreçte pozisyonumuzu güçlendirecek fırsatları değerlendireceğimizi öngörüyoruz. Orta vadede sektörde ilk 3’te olmayı hedefliyoruz.

Değerli paydaşlarımız,

Bilmenizi isterim ki 15 Temmuz milli direniş ruhu gücümüze güç katıyor. 15 Temmuz’da gerçekleşen hain darbe girişimi, çok şükür ki kahraman milletimizin zaferi ile sonuçlandı, tek vücut olmuş, birbirine kenetlenmiş bir Türkiye meydana getirdi. Ve kenetlenmiş bir Türkiye, geleceğe ümitle bakmamızı sağlıyor. Bu birlikteliğin gücünden istifade ederek doğru bir planlamayla ülkemizi daha da ileri taşıyacağımıza inanıyorum. Biz de İttifak Holding olarak iştiraklerimizle birlikte ülkemiz için üretmeye ve insanımıza kazandırmaya devam edeceğiz. Bunu, birlikte başaracağız.

2017’nin başında vefat eden Kurucu Yönetim Kurulu Başkanımız Merhum Seyit Mehmet Buğa’yı da minnetle anmak istiyorum. Ebedi istirahatgâhına uğurladığımız kıymetli büyüğümüze Allah’tan rahmet diliyorum. Bu vesile ile başta ahirete intikal edenler olmak üzere grubumuzun bu günlere gelmesinde katkısı olan herkese şükranlarımı sunuyorum.

İttifakla yürüdüğümüz bu yolda bizi yalnız bırakmayan tüm paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, çalışma arkadaşlarımıza ve müşterilerimize teşekkür ediyor, 2017 ve sonrasının hepimiz için hayırlı, bereketli ve huzurlu olmasını diliyorum.

Saygılarımla,

 

Tahir Atila

Yönetim Kurulu Başkan Vekili

İcra Kurulu Başkanı

<